
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 25 A |
| Output Voltage | 1 V to 60 V |
| Switching Frequency | 600 kHz |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Topology | Boost, Buck |
| Quiescent Current | 2.1 mA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Schedule B | 8542390000 |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Output Configuration | Positive |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Number of Output Phases | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Number of Pins | 28 |
| Max Duty Cycle | 95 % |
| Clock Sync | Yes |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Height | 800 µm |
Stock: 117
Distributors
pcbx
Unit Price$7.94403
Ext.Price$7.94403
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.94403 | $7.94403 |
| 10 | $6.24053 | $62.40530 |
| 25 | $5.98899 | $149.72475 |
| 50 | $5.74759 | $287.37950 |
| 100 | $5.51592 | $551.59200 |
| 300 | $5.29359 | $1588.07700 |
| 500 | $5.08022 | $2540.11000 |
| 1000 | $4.87534 | $4875.34000 |
